BAKIN Öküz altında buzağı aramayın.

Olay, Patagonya’da geçiyor.

Patagonya’da bir İlçe belediyesinin başkanı görevi devraldıktan sonra önceki dönemin ihale, satınalma, doğrudan temin gibi tüm akçeli işleri mali müşavir olan bir yakınına / yardımcısına incelettiriyormuş.

Kendi iddialarına göre iş öyle bir duruma gelmiş ki, kendileri de işin içinden çıkamaz olmuşlar, lâ havle çekip duruyorlarmış.

İşi getiriyorlar, getiriyorlar, tam ucundan yakalayacakken, “minare - kılıf” engeli karşılarına çıkıyor, belgelendiremiyorlar ve yine lâ havle çekiyorlarmış.

Hani Özal döneminin zenginlerinden Selim Edes’in banka müdürü Engin Civan’a sarfettiği “rüşvetin belgesi mi olur ulan p*zevenk?” dediği gibi…

Zaten sıcaklardan iyice bunalan Başkan, lâ havle çekip gidip bembeyaz pınar’dan akan buz gibi su ile elini yüzünü yıkayıp kendine gelebiliyormuş.

Yine bir gün eline aldığı dosyayı incelerken, eski dönemden kendine yadigar kalan bir görevliyi çağırıyor ve “Bu işe bu kadar harcama mı yapılır?” diye sorsa da yanıt alamıyor.

Ve yine “Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyul azim” çekiyor.

ZİFTLENEN ZİFTLENENE…

BAŞKANIN, “Bu işe bu kadar harcama mı yapılır?” sözü aklımıza getirdi.

İstanbul beyefendisi kibar bir zat, yalıdaki sandalının ziftlenmesini uşağına emreder.

Uşak sandalı ziftletir.

Sonra bir masraf pusulası çıkarıp efendisine verir.

Efendi masrafı fazla görerek:

— Oğlum! Bir sandalın ziftlenmesi için hiç bu kadar para harcanır mı?

Uşak cevap verir;

— Efendim! Sadece sandal ziftlenmedi ki!

Ben ziftlendim, kâhya ziftlendi, hanımın uşağı ziftlendi, küçük beyin mürebbiyesi ziftlendi…

İyi ki böyle şeyler bizim memleketimiz de olmuyor…

Haydi son ki üç;

Rüşvetin belgesi mi olur ulan p*zevenk?

YATACAK YERİ YOK

ÇİMENTO VE BETON ŞİRKETLERİNİN

ÖZELLİKLE kuzey çevre yolu ve batı çevre yolunda (radar ve trafik ekibinin olmadığı saatlerde) adeta binek otomobil gibi ralli yapan beton mikseri kamyonların sahibi çimento ve beton şirketlerinin…

YATACAK YERİ ÇOK

SELİM CÜCE VE KORAY KIRAÇ

FARKLI partilerden olmalarına rağmen hiç gocunmadan, komplekse girmeden sosyal medyada birbirlerine zerafetle iltifatlar yapıp gönlümüze çiçek açtıran Göksun Belediye Başkanı Selim Cüce ve Afşin Belediye Başkanı Koray Kıraç’ın…