En Çok Endişe Duyulan Bölge: Tunceli

Görür, en çok endişe ettiği bölgenin Tunceli olduğunu belirterek, burada deprem üretme zamanının dolduğunu ve tehlikeli bir durumun oluştuğunu söyledi. Görür, “Tunceli Yöresi, Erzincan, Bingöl-Karlıova arası endişe ettiğimiz yerler. Deprem olma periyodu dolmuş, tehlikeli bir duruma gelmiş artık,” ifadelerini kullandı.

Geçmiş Uyarılar ve Sonuçsuz Kalan Çabalar

6 Şubat’taki depremler öncesinde çok sayıda uyarıda bulunduklarını hatırlatan Görür, bu uyarıların dikkate alınmadığını belirtti. Elazığ depreminin ardından Kahramanmaraş, Malatya ve Hatay için yaptıkları uyarılara kimsenin kulak asmadığını ifade eden Görür, "Elazığ depremi stres transferiyle bu bölgeleri tehlikeye soktu. Hükümete raporlar yazdık, depremin geldiğini görüyorduk," dedi.

KAHRAMANMARAŞLI MİLLİ ATICI AVRUPA ŞAMPİYONASI'NDA MADALYA KAZANDI KAHRAMANMARAŞLI MİLLİ ATICI AVRUPA ŞAMPİYONASI'NDA MADALYA KAZANDI

Marmara ve İstanbul İçin Acil Uyarı

“Tarih tekerrür etmesin” diyen Görür, Marmara Bölgesi ve İstanbul için de acil önlemler alınması gerektiğini vurguladı. Görür, “Bas bas bağırıyoruz, Marmara’ya, İstanbul’a dikkat edin, depreme hazırlayın diye. 6 Şubat öncesi dikkat etmediler, 50 binden fazla insanımızı bir gecede kaybettik. Marmara’da önlem alın diyoruz ki 6 Şubat depremleri tekerrür etmesin. İnsanlarımız ölmesin diye bas bas bağırıyoruz. Ama siyasi iradenin ve halkımızın umursadığı yok,” diye konuştu.

Naci Görür

Marmara Depremi mi, Tunceli Depremi mi Daha Yakın?

Görür, "Marmara depremi mi daha yakın yoksa Tunceli’de beklenen deprem mi?" sorusuna yanıt verirken, “Onu kestirmek zor ama Marmara Bölgesi ve Tunceli yöresi dikkat etmemiz gereken noktada. Stratejik olarak ilk müdahale edeceğimiz yerler orası. Bizim söylediğimiz, buraları deprem dirençli hale getirmemiz gerektiği,” dedi.

Görür'den Çağrı: "Deprem Dirençli Hale Getirin"

Prof. Dr. Naci Görür, hem Marmara hem de Tunceli bölgelerinde acilen önlemler alınması gerektiğini belirterek, “Deprem dirençli hale getirilmesi gereken bu bölgeler için yetkililerin ve halkın harekete geçmesi şart,” diyerek sözlerini tamamladı. Bu açıklamaların ardından gözler, ilgili yetkililere ve alınacak önlemlere çevrildi.