Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 104’üncü yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Mesajında, Fransız işgali altındaki Maraş’ın, Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği emsalsiz kahramanlık ile sonsuza kadar bayrağına, inancına ve vatanına bağlı olduğunu tüm dünyaya ispatladığını söyleyen Başkan Mahçiçek, kahraman unvanına layık görülen Kahramanmaraş’ın hem tarihini yaşatarak hem de geliştirerek gelecek nesillerimize emanet etmek istediklerini söyledi.

Onikişubat Belediyesi olarak Türk tarihinin yeniden yazılmasına vesile olan olağanüstü direnişi unutmak ve unutturmamak adına ‘İstiklal’den İstikbal’e Kahramanmaraş 12 Şubat Destanı’ adlı filmin yapımını üstlendiklerini belirten Başkan Mahçiçek, “12 Şubat Kurtuluş Zaferi Türk milletinin özelliklerini, özgürlüğe olan düşkünlüğünü, azmini, vatan, millet, din ve bayrak aşkını dünyaya ispatlayan nitelikte bir zaferdir. Açlık, soğuk ve diğer nice zorluklara rağmen yiğit Maraşlı ecdadımız, istiklâl mücadelesini sebatla ve şecaatle sürdürdüler.

İstiklâl uğruna Senem Ayşe gibi kendi evinin yakınındaki düşman cephaneliğini yok etmek için meskenini yakmaktan da çekinmediler, canlarını feda etmekten de. Maraş’ımızı işgalcilere dar ettiler.

Ecdadımız, “Maraş Bize Mezar Olmadan Düşman Gülzar Olmaz!” parolasıyla sürdürdükleri şanlı direniş ve istiklâl mücadelesini 12 Şubat 1920 gecesi zaferle taçlandırdı.